Czy szkolić z bhp może każdy? - szkolenia bhp

bhp-pulsar.pl

Szkolenie z próbnych ćwiczeń ewakuacyjnych

Przebieg akcji ewakuacyjnej, w razie pożaru czy też innego niebezpiecznego wypadku, w dużej mierze zależy od wiedzy osób przebywających w danym budynku. Istotnym czynnikiem przy ewakuacji jest znajomość najkrótszej drogi ewakua

Czy szkolić z bhp może każdy? - szkolenia bhp bhp-pulsar.pl
cyjnej, umożliwiającej bezpieczne wyjście z budynku. Próbne ćwiczenia ewakuacyjne są wymogiem w placówkach edukacyjnych, w których są one okresowo przeprowadzane z uwzględnieniem skuteczności i czasu ewakuacji. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku firm i przedsiębiorstw. Pracodawca może zatrudnić wykwalifikowane osoby do przeprowadzenia ćwiczeń ewakuacyjnych. Firmy zajmujące się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej mogą przeprowadzać takie próbne ćwiczenia. W ramach szkolenia PPOŻ oferowane są próbne ćwiczenia ewakuacyjne. Dzięki takiej próbnej ewakuacji można wskazać błędy koordynacji i je skorygować. Ponadto ćwiczenia praktycznie z zakresu ochrony przeciwpożarowej pozwalają uporządkować i zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce.


Rola szkoleń z zakresu BHP

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkowe w wielu miejscach pracy, z czego sprawę zdają sobie pracodawcy, a komu lepiej powierzyć ten obowiązek, jeśli nie firmom zajmującymi się usługami związanymi z BHP. Nie bez powodu szkolenia BHP są obowiązkowe, co więcej, same zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy są regulowane prawnie. BHP jest to ogół reguł i działań, mających na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Szkolenia z tego zakresu odgrywają więc istotną rolę w środowisku pracy. Przeprowadzane okresowo szkolenia pracowników z zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji, a także przekazują wiedzę, jak należy się zachować w awaryjnych sytuacjach. Dzięki odpowiednio dobrym szkoleniom BHP, dostosowanymi do wykonywania danego typu pracy, zmniejsza się ryzyko wypadków przy pracy oraz zapewnia się pracownikom odpowiadające im potrzebom warunki. Warto więc zainwestować w profesjonalne szkolenia, dotyczące zachowania bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy.


Szkolenia BHP i ich rodzaje

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkiem każdego pracodawcy, ale także pracowników. Pracodawca ma za zadanie zapewnić pracownikowi odpowiednie szkolenie BHP przez rozpoczęciem danej pracy oraz okresowe ich powtarzanie. Istnieje jednak wiele branży, więc jest oczywistym, że również warunki, w zależności od wykonywanego zawodu, też się od siebie różnią. Z tego powodu firmy zajmujące się szkoleniami BHP mają w swojej ofercie odpowiednie kursy do wyboru. Tak więc można wyróżnić, między innymi, szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracowników na stanowiskach robotniczych czy też szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych. Rodzaje szkoleń z BHP można też podzielić ze względu na pełnioną funkcję w danym przedsiębiorstwie. Klasyfikacja ta obejmuje szkolenia BHP dla osób dopiero rozpoczynających pracę w danym zakładzie oraz szkolenia dla osób na stanowiskach kierowniczych, czyli dla pracodawców oraz innych osób, które zarządzają pracownikami.


Kodeks pracy

Każda osoba związana w jakiś sposób ze środowiskiem pracy, czy to pracownik, czy pracodawca, słyszała o kodeksie pracy. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie w kodeksie pracy są zawarte zbiory norm oraz przepisów, które regulują prawa i obowiązki związane z pracą. Prawa te oraz obowiązki odnoszą się do wszystkich pracowników, niezależnie od podstawy prawnej ich zatrudnienia. Sam kodeks pracy składa się z rozdziałów, dokładnie z piętnastu, które określają konkretne zagadnienia dotyczące pracy. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy znajdują się w dziale dziesiątym tego kodeksu. Bezpieczeństwo i higiena pracy, w skrócie BHP, występuje dokładnie pod taką samą nazwą w tytule dziesiątego działu kodeksu pracy. Mianem BHP określa się zbiór zasad, które dotyczą bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, mające na celu ochronę pracowników. W zakres bezpieczeństwa i higieny pracy mogą wchodzić także inne dziedziny, takie jak ergonomia, medycyna pracy czy też psychologia pracy, jak również zagadnienie ryzyka zawodowego.


Audyty BHP

Wiele firm, działających w branży z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w swojej ofercie posiada możliwość przeprowadzenia audytów dla przedsiębiorstw. Warto także wiedzieć, co dokładnie kryje pod tym nieco tajemniczym pojęciem audytu. Otóż mówiąc fachowym językiem, audyt jest to nic innego, jak niezależna ocena danej organizacji czy systemu. Ocena takiego przedmiotu audytu jest badana zgodnie z określonymi procedurami, standardami i przepisami prawa. Audyty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są więc sprawdzeniem, czy dana firma spełnia odpowiednie wymagania przepisów BHP. Taki audyt, prowadzony przez firmy działające w branży BHP, ma na celu zweryfikowanie czy w miejscu pracy są spełnione przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Po przeprowadzeniu audytu, pracodawca otrzymuje szczegółowy raport z oceną i ewentualnymi dalszymi zaleceniami. Zlecenie wykonania audyty pozwoli pracodawcy na sprawdzenie, czy w jego firmie są odpowiednio wprowadzone zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.